طراحی و مشاوره

مشاوره

شرکت معمار بنای پایدار در سال 1390در زمینه ی مهندسی معماری و ساخت تاسیس شد.معمار بنا با بهره گیری از نیروهای متخصص، جوان و کارآزموده در بخش طراحی معماری و اجرا ، تا کنون پروژه های زیادی را به سرانجام رسانیده است. گروه معمار بنای پایدار، با بهره گیری از دانش روز معماری، تحقیق و توسعه در این حوزه، سعی در ارائه پروژه های موفق و در نهایت کسب رضایت کارفرما دارد.

مهندسین مشاور به تشکیلاتی اطلاق می شود که تخصّص های لازم را جهت مطالعه و طرّاحی و ارائه و نظارت یک پروژه را داشته باشد، و از هر لحاظ دارای صلاحیّت بوده  و مهندسّین و متخصّصین مورد نیاز پروژه را دراختیار داشته و یا به آنها دسترسی داشته باشد.

مهندسین و متخصص های مورد نیاز مهندسین مشاور عبارتند از :مهندسین: معمار ساختمان (آرشیتکت) ،  محاسب برای طرّاحی ومحاسبه سازه، نقشه بردار، نقشه کش، مترور، برنامه ریزی وکنترل پروژه، کامپیوتر، تأسیسات برقی، تأسیسات مکانیکی–کارشناسان روانشناسی.فلسفه.علوم اجتماعی و…

این که مهندسان مشاور چه نقش و وظیفه ای در چرخه فعالیت صنعت دارند و حضور آنها چه منافعی دارد ، نظر عده ای از متخصصان این صنعت را به خود جلب کرده است . برای شناخت خدمات و وظایف گروه مهندسان مشاور ، مراحل انجام کار آن‌ها بشرح زیر آورده می‌شود .
لازم به توضیح است که وظایف تشریح شده مربوط به مهندسان مشاوری است که مشاوره طرحهای عمرانی را برای کارفرما انجام می‌دهند و حدود خدمات و شرح وظایف مهندسین مشاور که عهده دار وظیفه مشاوره برای پیمانکاران می‌باشند متفاوت خواهد بود.

 

مسکونی وکلا

خدمات شرکت معمار بنای پایدار ارائه می دهد

1-تعامل با کارفرما در جهت تحلیل و تایید

انجام هماهنگی های لازم با کارفرما جهت اطلاع  از نیاز ها و خواسته های او در زمینه های طراحی در راستای رفع نیاز های کارفرما در پروژه می باشد

2-مطالعات و امکان سنجی که شامل

 • اطلاعات كلی پروژه
 • توجیه اقتصادی پروژه
 • توجیه فنی پروژه
 • توجیه مالی پروژه
 • تحلیل ریسك پروژه

3-مطالعات معماری

فاز صفر معماری شامل مطالعات معماری می باشد. در فار صفر معماری شناخت نسبت به منطقه و آیتم هایی مانند اقلیم منطقه، شرایط معماری منطقه، ضوابط و قوانین، چارچوب ها و استاندارد ها و… مدنظر می باشد.

فاز صفر معماری مرحله ای است که در آن اطلاعات مورد نظر کسب می شوند و پروسه شناخت و شناسایی پروژه مورد مطالعه قرار می گیرد.

در فاز صفر معماری، پروژه از نظر توجیه فنی و اقتصادی و همچنین توجیه اجتماعی مورد بررسی قرار می گیرد. اطلاعات و شناخت مورد نظر در فاز صفر معماری در بسیاری از موارد از طریق مذاکرات با کارفرما و آگاه شدن از نیازهای مورد نظر کارفرما به دست می آید. 

4- تهییه ی نقشه

نقشه‌های فاز یک :

بعد از تکمیل نهایی و قطعی طرح، نقشه‌های ساختمان را به طور دقیق با مقیاس ۱:۵۰یا ۱:۱۰۰ ترسیم می‌کنند . نقشه‌هایی که ویژگی‌های معماری ساختمان از قبیل نحوه ی استقرار و روابط فضاها مشخصات نماهای ساختمان را نشان می‌دهد اصطلاحأنقشه‌های فاز یک معماری نام دارند .

این نقشه‌ها برای معرفی ساختمان و طرح به کارفرما و استفاده کننده‌ها و اخذ نظر آنها استفاده می شود. از نقشه های فاز یک می توان ، اجرای سازه و تأسیسات ساختمان را ارزیابی کرد و هزینه و زمان اجرای پروژه را برآورد نمود.نقشه‌های فاز یک مبنای قضاوت ارزیابی و تصمیم گیری کارفرمایان و استفاده کنندگان و سرمایه گذاران هستند به این دلیل دقت در کیفیت ترسیمات و ارائه ی درست طرح اهمیت
زیادی دارد.

با توجه به این که همگان نمیتوانند نقشه های فنی را درک کنند، از ماکت و ترسیمات سه بعدی و بهره گیری از امکانات رنگ و سایه روشن، استفاده می کند تا پروژه  ملموس و قابل درکی باشد.

برای تفهیم طرح به دیگران، ترسیم،ارائه دقیق و زیبای طرح و حتی ساخت ماکت، اهمیت به سزایی دارد. در این مرحله کمبودهای احتمالی طرح را تشخیص می دهند و در مراحل بعد ، آنها را اصلاح می کنند . به همین دلیل، سرنوشت هر طرحی ، به نحوه ی ترسیم و ارائه ی آن بستگی دارد .

ارائه ی نقشه‌های فاز یک معماری ، اغلب برای ایجاد حس عمق در پلان ، داخل دیوارها را پر رنگ می کنند و  مبلمان فضاها را برای قابل درک تر شدن فضاها ، ترسیم می‌کنند .

نقشه فاز 2 مبتنی بر ضوابط شهرداری

·        نقشه‌های فاز دو ساختمان :

 • نقشه‌های فاز یک ساختمان دقت و اطلاعات لازم برای اجرای ساختمان را ندارند . برای مثال ،در آن نوع فونداسیون‌ها ، ابعاد ستون‌ها ، مسیر لوله‌ها ، جنس دیوارها ،جنس و جزئیات درها و پنجره‌ها، مصالح کف سازی، محل استقرار لامپ‌ها و … مشخص نشده است. از این رو ،برای اجرای هر ساختمان با بهره گرفتن از نقشه‌های فاز یک ، نقشه‌های اجرایی ( فاز دو ) آنرا تهیه می‌ نمایند .نقشه‌های فاز دو ساختمان شامل موارد زیر است :

·        نقشه‌های فاز دو معماری :

 • که توسط مهندس معمار طراحی می شود که مشخصات کامل مصالح و جزئیات اجرایی قسمت‌های مختلف ساختمان را تعیین می کند .

·        نقشه‌های فاز دو سازه :

 • که توسط مهندس محاسب طراحی می شود و به معرفی مشخصات فونداسیون ها، ستون‌ها ، تیرها و پوشش سقف‌ها می پردازد.

·        نقشه‌های تأسیسات مکانیکی :

 • که توسط مهندس مکانیک طراحی می شود و به معرفی سیستم آب رسانی ، دفع فاضلاب ، نحوه ی گرمایش و سرمایش می پردازد .

·        نقشه‌های تأسیسات الکتریکی :

 • که توسط مهندس برق طراحی می شود و به معرفی سیستم روشنایی، کلید و پریز و تلفن ساختمان می پردازد .
 • کنترل و هماهنگی این نقشه ها زیر نظر مهندس معمار انجام می‌شود و به عنوان نقشه‌های اجرایی ساختمان در اختیار برنامه ریزان و مجریان پروژه قرار می‌گیرد .

5-برآورد هزینه

6-اخذ جواز ساختمان

7-نظارت بر حسن انجام پروژه

8-اجرای عملیات های ساختمانی بر اساس نقشه های ارائه شده

9-گزارش و ارائه روند اجرایی

10-آماده سازی بسته های طرح توجیه اقتصادی در کلیه زمینه های سرمایه گذاری و مشارکت

وظایف و خدمات شرکت های مهندسین در سه مرحله اساسی زیر صورت می گیرد:

 • مرحله اول – مطالعات مقدماتی

 • مرحله دوم – تهیه طرح و نقشه های اجرایی

 • مرحله سوم – انجام مناقصه و نظارت

مراحل کار به ترتیب هم صورت می گیرد ولی در مورد طرح های ساده و کوچک ممکن است به دستور کارفرما مراحل اول و دوم تواما توسط شرکت انجام شود.

مرحله اول – مطالعات مقدماتی

الف : شناسایی و بررسی های اولیه در رابطه با طرح
ب : تهیه و ارائه طرح های مقدماتی

 1. بازدید محلی و بررسی تاسیسات
  2. انجام مطالعات درباره احتیاجات مربوط به طرح با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی به همراه توسعه پیش بینی شده
  3. تحقیق درباره مواد و مصالح ساختمانی موجود در محل
  4. بررسی مسائل حمل و نقل و جاده ها
  5. بررسی روشها و استانداردهای ساختمانی متداول در محل
  6- بررسی محل های ممکن برای ساختمان باها و تاسیسات مورد نظر
  7- مهندس مشاور در صورتی که کارفرما لازم بداند نقشه توپوگرافی محل های مخصوص ساختمان و تاسیسات مربوز را تهیه خواهد نمود.
  8- در صورت لزوم مهندس مشاور با هزینه کارفرما مطالعات خاک،زمین شناسی، آب و هوا شناسی را انجام خواهد داد.
  9- در تنظیم طرح مقدماتی هماهنگی طرح با سایر طرح های محلی، توسعه آینده، کمیت و کفیت اجرا مدنظر قرار می گیرد.
  10- احتیاجات کنونی را تعیین نموده و طرح های مقدماتی را به کارفرما تسلیم نماید.

مرحله دوم – تهیه طرح و نقشه های اجرایی

خدمات و وظایف مهندسین در مرحله دوم به شرح زیر است :

1- بررسی کامل و جامع درباره مصالح و سایر منابع محلی، مسائل مربوز به زمین شناسی، شبکه فاضلاب و … سایر شرایط مهم معموی که برای تهیه پروژه و اخذ تصمیم ضروری است.
2- انجام محاسابت فنی و تهیه نقشه های تفصیلی و اجرایی و نهایی
3- تهیه مشخصات فنی و عمومی و خصوصی طبق نمونه های مصوب سازمان مدیریت و برنامه ریزی
4- تهیه جداول مقادیر کارها به تفیکیک نوع کار
5- تهیه و ازائه گزارش نهایی مرحله دوم
6- تهیه و تنظیم اسناد و مدارک مناقصه

مهندس مشاور موظف است نقشه ها و مشخصات نهایی و تفصیلی معماری، ساختمان، تاسیسات مکانیکی و برقی و شبکه ابرسانی طرح را تهیه نماید. نقشه ها و مشخصات نهایی باید واضح و کامل باشد. در تمام مراحل فوق باید با تشکیل جلسات منظم و تماس دائمی نظرات کارفرما را در تهیه پروژه کسب و ملحوظ نماید.

مرحله سوم – انجام مناقصه و نظارت

شروع مرحله مناقصه و نظارت شامل سه قسمت اساسی به شرح زیر می باشد :

اول – انجام مناقصه و تعیین پیمانکار یا پیمانکاران

دوم – نظارت بر اجرای کار

سوم – نظارت بر دوره نگهداری